Připravujeme kuchařku na chytré řízení obce

Řešitelský tým projektu „Aplikace přístupů smart governance do organizačních struktur municipalit v České republice“ pracuje na dokončení metodiky smart governance pro české obce a města. Připomeňme, že celý projekt podpořila Technologická agentura ČR a RRAVM se podílí na spolufinancování jeho aktivit.

Hlavním výstupem bude metodika s konkrétním doporučeními, jak zavádět inovace do fungování municipalit. Metodika bude podléhat certifikaci Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
A co to vlastně je takové smart governance? Nabízí elegantní český překlad jako chytrá veřejná správa nebo ještě příznačnější chytré vládnutí. Studie z kvalitních vědeckých časopisů naznačují, že obce mohou chytře čelit výzvám 21. století, a to i bez mohutných investic do nejnovějších technologií.

Chystaná metodika smart governance se opírá zejména o konkrétní doporučení pro obce a města v oblasti personální politiky, marketingu, strategického řízení, otevřených dat a participace občanů. Jeden příklad za všechny. Víte o tom, že některé úřady veřejné správy ve Velké Británii učí své zaměstnance základům meditační praxe. A opravdu se ukázalo, že pracovníci, kteří si osvojili základní principy tzv. mindfulness byli v zaměstnání spokojenější a dováděli lepší pracovní výkon.
Na výzkumný projekt navazují také aktivity Sdružení měst a obcí Východní Moravy, které už spolupracuje s konkrétními obcemi Zlínského kraje na zavedení doporučení smart governance do jejich praxe. O dalších novinkách kolem celého projektu budeme brzy informovat.

Pocitová mapa

Zobrazit mapu >
Hlášení závad

Mapa závad