Servisní cyklostojan v Břeclavi

Název projektu: Servisní cyklostojan

Realizátor: město Břeclav

Celkové náklady: 25 800,00 Kč vč. DPH

Financování: 25 800,00 Kč hrazeno z rozpočtu města

Období realizace: 2017

Popis projektu:

Jízdní kola, stejně jako auta a jiné stroje potřebují určitou péči v podobě seřizování mechanismů, dotahování šroubů, mazání pohyblivých částí, výměny opotřebených součástek a dohušťování duší. Většinu servisních potřeb je možné zajistit plánovaně buď doma svépomocí, nebo v odborném servisu. Nicméně se i tak čas od času vyskytnou situace, kdy je potřeba provést servisní opatření v terénu v průběhu cesty a přitom ne každý cyklista sebou neustále vozí potřebné nářadí. S ohledem na tyto potřeby se stává novým trendem rozšiřování doplňkové cyklistické infrastruktury o speciální servisní cyklostojany. Jeden takový před třemi lety instalovali v Břeclavi.

Cyklistická doprava má v Břeclavi silnou tradici a vzhledem k rovinatému terénu také příznivé podmínky. Okolí je také zajímavé z hlediska cykloturistiky, takže není překvapením, že město leží na křižovatce několika významných atraktivních cyklotras. Radnice na tyto skutečnosti reaguje postupným budováním vhodné cyklistické infrastruktury. K cyklostezkám, cyklopruhům, odpočívkám a parkovacím stojanům přibyl v roce 2017 také první speciální servisní cyklostojan.

Instalován byl v parku Podzámčí, který představuje klidovou zónu v blízkosti centra města. V letech 2014 – 2015 prošel park úspěšnou revitalizací. V průběhu roku se zde koná řada kulturních a sportovních akcí, nachází se zde občerstvovací zařízení a navíc tudy prochází frekventovaná cyklotrasa přes Kančí oboru do Lednicko-Valtického areálu.

Stojan byl umístěn na okraji parku u cyklostezky. Jeho konstrukce umožňuje pevné ustavení jízdního kola do polohy vhodné pro provádění servisu. Uvnitř krytu stojanu se nachází sada běžného nářadí, jako nastavitelný klíč, sada imbusových klíčů, šroubováky, otevřený klíč a ocelová montpáka. Toto vybavení umožňuje cyklistům provést drobné opravy na místě. Nářadí je uchyceno ke konstrukci stojanu pomocí ocelových lanek. Součástí stojanu je také univerzální pumpa.

Za dobu od instalace pomohl tento servisní stojan od nesnází již řadě cyklistů. „Instalace stojanu umožnila cyklistům provádět si na cestách běžnou údržbu či opravy. Sám o sobě je stojan bezúdržbový, takže pro radnici nepředstavuje zvláštní zátěž“, zhodnotil projekt Zdeněk Mrlák z Odboru kanceláře tajemníka Městského úřadu Břeclav.

přidat obrázek (viz příloha)

Použité zdroje:

http://www.mantis-cyklostojany.eu/cs/myportfolio/mantis-classic/

http://www.mantis-cyklostojany.eu/cs/revitalizace-podzamci-v-breclavi/